Selektywny lakier.
Podaruj sobie trochę luksusu
Lakierowanie jest najpopularniejszą metodą uszlachetniania druku. Można się o tym przekonać oglądając wizytówki klasy premium lub okładki książek w typowej księgarni.
Warstwa lakieru nakładana na matową powierzchnię pozwala dodać połysku poszczególnym elementom nadruku i podkreślić ich znaczenie. Mówi się, że lakier „ożywia” barwę i wydobywa z niej głębię poprzez wzrost wrażenia jaskrawości i nasycenia. To doskonały sposób na poprawę estetyki i prestiżu drukowanego produktu.
Tradycyjnie do lakierowania używa się odpowiednio uzbrojonych maszyn offsetowych lub sitodrukowych. Najnowszym rozwiązaniem do lakierowanie wybiórczego wykorzystującym cyfrową technologię inkjet UV jest JETvarnish 3DS firmy MGI. Właśnie taką maszynę Drukarnia Perfekt oddaje do dyspozycji swoich klientów. Urządzenie może nanosić lakier o grubości od 30 do 100 mikronów, co umożliwia tworzenie wypukłego efektu 3D, o bardzo wysokim stopniu połysku. Dokładność i wszechstronność maszyny JetVarnish przewyższa inne rozwiązania stosowane w tradycyjnej poligrafii.
Jak przygotować pracę do lakierowania?
Niżej przedstawiamy zasady przygotowania warstwy lakierniczej w programie Photoshop. W innych programach zasada jest podobna choć szczegóły mogą się różnić.1. Zacznij od stworzenia dwóch Warstw (Layers) - GRAFIKA i MASKA. Przesuń wszystkie elementy projektu graficznego do warstwy GRAFIKA.
Przedstawione wyżej procedury stanowią jeden z wielu wariantów współpracy z maszyną MGI JetVarnish 3DS. Pozwalają one obsłużyć dużą część standardowych zadań. Jednak to nie wszystko! JetVarnish pozwala lakierować zmienną grubością warstwy, generując tzw. efekty dotykowe. Użytkownicy mają dostęp do wielkiej biblioteki tekstur o zmiennej gęstości. Można uzyskać efekt lakieru matowego. Wreszcie możemy mieszać wszystkie dostępne efekty w jednym lub wielu przebiegach. Niestandardowe wykorzystywanie technologii JetVarnish wydaje się nie mieć garanic. Serdecznie zapraszamy do testów i współpracy!
Warunki techniczne
- Technologia JetVarnish pozwala na wykonanie próbnego lakierowania bez ponoszenia kosztów płyt offsetowych lub siatek sitodrukowych.
- Powierzchnia lakieru UV nie powinna dochodzić do linii cięcia, bliżej niż na 3 mm (nie wysuwamy jej na spad).
- Minimalna wielkość liter to 12 pkt.
- Minimalna grubość linii wynosi 2 pkt.
- W masce składowa czarnego koloru musi zawsze wynosić K=100%.
- Powierzchnia lakierowana nie powinna być cięta, łamana, perforowana itp. żeby uniknąć ewentualnego łuszczenia się lub kruszenia lakieru.
- Nie zalecamy stosowania pokrycia lakierem powierzchni o polu przekraczającym 9cm2.
- Całkowite utwardzenie lakieru może trwać do 24 godzin.
- Lakier możemy położyć na papierach powlekanych (np. kreda) zarówno z folią jak i bez. W przypadku papierów niepowlekanych (offset, karton, papiery ozdobne) foliowanie jest konieczne.