ABC uszlachetniania druku
Uszlachetnianie druku polega na dodawaniu elementów lub usług poprawiających jakość wydruku i nadających mu wyjątkowy wygląd. Do dyspozycji mamy takie techniki jak lakierowanie, foliowanie, tłoczenie wklęsłe i wypukłe, tłoczenie folią (hot-stamping), sztancowanie czy zastosowanie farb metalicznych.
Foliowanie to bardzo popularna technika uszlachetniania druku. Polega na pokryciu powierzchni druku folią. Dzięki foliowaniu zadrukowana powierzchnia uzyskuje dodatkowe walory estetyczne, zostaje też usztywniona i zabezpieczona przed działaniem mechanicznym, chemicznym, promieniowaniem UV i wilgocią. Klient może zdecydować czy folia będzie matowa, błyszcząca czy aksamitna (soft-touch). Foliowanie może być stosowane do całej powierzchni wydruku lub do wybranych obszarów, w tym do tekstu lub grafiki.
Często stosowaną techniką uszlachetniania druku jest lakierowanie a więc nakładanie warstwy lakieru na powierzchnię wydruku. O jej popularności można się przekonać oglądając wizytówki klasy premium lub okładki książek w typowej księgarni. Warstwa lakieru nakładana na matową powierzchnię pozwala dodać połysku poszczególnym elementom nadruku i podkreślić ich znaczenie. Mówi się, że lakier „ożywia” barwę i wydobywa z niej głębię poprzez wzmocnione wrażenie jaskrawości i nasycenia. To doskonały sposób na poprawę estetyki i prestiżu drukowanego produktu. Tradycyjnie do lakierowania używa się odpowiednio uzbrojonych maszyn offsetowych lub sitodrukowych. Najnowszym rozwiązaniem jest urządzenie JETvarnish 3D firmy Konica-Minolta, które wykorzystuje cyfrową technologię inkjet UV. Właśnie taką maszynę Drukarnia Perfekt oddaje do dyspozycji swoich klientów. Urządzenie może nanosić lakier o grubości od 30 do 100 mikronów, co umożliwia tworzenie wypukłego efektu 3D, o bardzo wysokim stopniu połysku. Dokładność i wszechstronność maszyny JetVarnish przewyższa inne rozwiązania stosowane w tradycyjnej poligrafii.
Tłoczenie papieru to tworzenie na drukowanym materiale trójwymiarowego wzoru. Nanoszony jest on za pomocą specjalnie stworzonej do danego projektu matrycy. Efekt może być wypukły (embossing) lub wklęsły (debossing). Dzięki tłoczeniu można uzyskać bardzo subtelne zdobienia - idealne dla okładek książek i albumów czy akcydensów (np. zaproszeń).
Niewiele produktów woła „Spójrz na mnie!" równie głośno jak te tłoczone folią. Ten sposób wykończenia zawsze przyciąga wzrok i zwraca uwagę. Tłoczenie folią (hot-stamping) to proces nakładania na powierzchnię druku folii metalowej lub holograficznej w celu uzyskania efektu połysku i zwiększenia wizualnego wrażenia. Proces ten wykorzystuje wysoką temperaturę i ciśnienie, dzięki czemu folia przylega do powierzchni druku i zapewnia trwały efekt.
Sztancowanie (wykrawanie), to czynność introligatorska polegająca na wycinaniu kształtu za pomocą wykrojnika przy użyciu dużej siły docisku. Dzięki wykrawaniu możemy wycinać skomplikowane kształty, których nie można uzyskać za pomocą zwykłego krojenia na gilotynie introligatorskiej. Przy pierwszej produkcji trzeba wykonać specjalny wykrojnik, który będzie można wykorzystywać wielokrotnie przy dodrukach danej pracy. Produktem końcowym sztancowania jest pudełko, teczka, ulotka, zawieszka itp.